TO JABLKO NECHCI ANI ZADARMO!

6cb478fc-1a22-4aa7-b8f6-71e4bb2711eb
,,TO JABLKO NECHCI ANI ZADARMO!"


…tak tuhle větu jsem pronesla někdy na začátku střední školy. A byla to přesně jedna z těch vět, kterou jsem o pár let později s pokorou odvolávala.

Né nadarmo se totiž říká, že slova mají obrovskou sílu. Naše myšlenky a pocity, nad kterými “jen” přemýšlíme, ať už tomu věříme nebo ne, prostě fungují. Což jsem si tehdy neuvědomovala…

Až později, když jsem se začala z “nudy” účastnit všelijakých soutěží o různé ceny. Chodily za mnou tak nějak samy. A ty, u kterých jsem si upřímně přála vyhrát, ať už pro sebe nebo pro někoho blízkého, jsem opravdu vyhrála. Skoro každou takovou soutěž, ať už losovací nebo “kreativní”. ALE… Nikdy jsem nevyhrála iPhone od applu. Nikdy. Ačkoliv jsem se o to snažila asi 4x. Nikdy to nebyla taková ta soutěž s náhodným výhercem. Vždy tam byla porota, která měla vybrat nejoriginálnější a nepropracovanější myšlenku, úkol, dílo.
Dávala jsem do toho maximum, všem okolo se to vždy líbilo, ale přesto nikdy mé jméno nezaznělo jako výherní. Přemýšlela jsem nad tím proč? Proč jiné ceny dokáži vyhrát a tuhle, o kterou tak stojím prostě ne?

*CINK*

Vzpomněla jsem si, že jsem kdysi dávno řekla, že bych tento telefon nechtěla ani zadarmo!
Jenže tehdy jsem tohle pronesla, protože to pro mě byla drahá a nedosažitelná věc, kterou jsem uvnitř sebe záviděla všem okolo sebe a jen si to nechtěla připustit. Myslela jsem si totiž, že si ji nebudu moci dovolit - teď ani když budu pracovat a vydělávat. NIKDY. Je to totiž spousta peněz.

Když jsem si tohle uvědomila, několikrát během následujících dní jsem se nahlas omluvila, že jsem něco takového řekla a naopak s pokorou pronesla, že to byla chyba a přijímám tuto “věc” do svého života.

Od té doby jsem o něj nesoutěžila. Začala jsem si rovnou své vydělané peníze odkládat stranou a šetřit. Nelpěla jsem na tom, nespěchala jsem na to. Jen jsem věřila, že si ho jednou pořídím. Dokonce jsem si pořídila krásný barevný až duhový obal na iphone 8, dříve, než jsem měla mobil samotný.
Stálo na něm:
,,Without dreams we have nothing…”
(,,Bez snů nemáme nic…”)

Vždy, když čtu tuhle větu, tak mi buší srdce tak nějak jinak. SNY. Miluji, když své sny zhmotňuji…, ať už je to koupě nějaké věci, nebo splnění nějakého cíle, který si vysním. Zjišťuji, že tohle je to, co mě naplňuje každý den. Když nemám sen, za kterým bych si šla, cítím se prázdná. Když nemám sen, pro který bych každý den mohla udělat nový krok, cítím se zbytečná… Without dreams we have nothing. Nemluvím jen o “zbytečnosti” jako je iphone. Tímhle myslím i mnohem hlubší sny - každý den dělat něco proto, abych byla zdravá. Každý den tvořit ve své fantazii nové náměty na tvorbu a pak ji realizovat. Každý den psát své myšlenky a postřehy, které mohou reálně i jedinému člověku pomoci…

Miluju to. A přesně proto jsem takový snílek. Protože ty SNY jsou to, co mě žene kupředu. A není to tak dlouho, co jsem si tohle uvědomila. Děkuji za to.

A abychom se tedy konečně dostali k jádru věci. Pardooon, říkám to pořád, já když se rozepíšu, tak to nebere konce. I proto jsme začala psát sem, neboť krátké přispěvky na instagramu už mi opravdu nestačí, heh.

Iphone 8 jsem si vážně koupila! Byl to březen 2018 a krátce na to i MacBook Air, sice ten nejlevnější s nejnižší pamětí, ale mám ho! Starý notebook mi zkolaboval a já ho potřebuji denně k práci při grafice.
Upřímně na ten systém jsem si tak rychl zvykla. Zpohodlněla jsem tak, že když mám někomu něco jen ukazovat na windowsech, tak mě to štve! :D
Investovat své těžce našetřené peníze do opravdu drahých produktů od Applu byla jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy udělala a to teď nekecám, ani nepřeháním. Nikdy jsem nebyla s elektronikou a systémem tak spokojená jako právě teď.
(Měla jsem asi i výhodu v tom, že jsme mackintoshe měli na praxi ve škole, kde jsem měla šanci ho nejednou vyzkoušet a mohla si na něj tak zvyknout.)

Jenže dámy a pánové! Tímhle prosím nekončíme. Hned na začátku léta jsem chytla slinu na apple watchky aneb chytré hodinky! Krásný barevný display, spousta aplikací, možnost přijímání hovorů… ,,Asi začnu šetřit.” řekla jsem si.

V té době jsem měla sportovní hodinky značky FitBit, které jsme mimochodem vyhrála v jedné soutěži v roce 2016 a byla s nimi moc spokojená - ještě aby ne, byly zdarma a fungovaly suprově! Využívala jsem je každý den na sport. Upozornění na zprávy jako taková jsem tam měla vypnutá, byl to pro mě čistě sportovní náramek a hodinky. Tak jak jsem nikdy neměla tendenci nosit normální ciferník, tak tenhle digitální jsme si zamilovala. Už z toho hlediska, že mi pomáhaly v každodenním pohybu, počítaly kroky, měřily spálené kalorie a tréninky, díky snímání tepu z předloktí. Naprosto dostačující věc pro člověka, který to chce opravdu jen na sport.

Před fitbit jsem pár let zpět dostala od maminky Garmind hodinky, za které jsem v začátcích při mé honby za zdravým životním stylem, byla moc vděčná. Ale nebyly pro mě pohodlné, protože jsem si vždy musela dávat pás pod prsa, aby mi měřily tep. Byly opravdu čistě na krátkou sportovní aktivitu a né na celodenní nošení. Neměřily, co jsem potřebovala.

APPLE WATCH
Po půl roce přemýšlení, šetření a čekání na to “jestli si to náhodou nerozmyslím, protože investice je to opět velká”, jsem se rozhodla hodinky pořídit.
A rovnou Apple Watch series 4.
Radila jsem se s mámou, ségrou i prodavačem v iSTYLU, odkud je nakonec mám. Ačkoliv všechno kupuji většinou přes internet, tohle je věc, kterou si potřeuji ošmatlat.

Při mém sportovním nadšení jsme se shodli, že se mi hodí děrovaný pásek s verzí NIKE +, který je mnohem prodyšnější. No a protože jsem black & white Síma, která nosí každou botu jinou a brýle má na půl černobílý, tak jsem si musela dokoupit i bílý pásek, abych si z každé strany dala jiný. Pořád potřebuji být originální a jiná! :D

IMG_2516

VÝHODY:
1) Při jakémkoliv cvičení a pohybu mi hodinky automaticky zaznamenávají, že “jako něco dělám” a po cca 10 minutách se zeptají, jestli chci zapnout cvičení, chůzi atd., která už se mi 10 minut počítá. Mám s tím dobré zkušenosti, ale když jdu na věc, tak rovnou zapínám hodinky ručně. :)

2) Není třeba žádný pás na hrudník. Čip na spodní straně hodinek automaticky snímá tep.

3) V aktivitách hodinek jsou výzvy na denní splnění - nastavení cílů spálených kalorií, 30 minut cvičení (počítá se nejen posilování, cyklistika, běh atd, ale i obyč. chůze!) A taky minuta stání/pohybu během 12 hodin.
Což pro mě jako člověka, který sedí od rána do večera na počítači x hodin vkuse a nejde kolikrát ani na záchod, je to super! Hodinky mě upozorní, že už hodinu sedím, bez stoupnutí a pohybu, tak na minutku odstrhnu oči od monitoru, protáhnu se a poťapkám si na místě. V těchto chvílích si vždy uvědomím i to, že jsem dlouho nepila, nebo nejedla. Ono se to nezdá, ale ten čas opravdu letí a občas zapomínám dělat všechny tyto samozřejmé věci, protože jsem zabraná do práce a tvorby.

4) Za různá splnění cílů dostávám digitální odznáčky všelijakých barev, kde mám i datum splnění. Je to taková motivace. Ovšem jako větší motivaci beru prostě ta čísla a kroužky, které chci splnit, jestli za to dostanu odznáček je mi většinou jedno. Pro mě je důležitý fakt, že to dělám pro své zdraví.

5) Jsou vodotěsné do několika metrů! Zprvu jsem se bála hodinky ponořit do vody (i přes funkci zamčení) a tak jsem je nikdy nebrala do sprchy ani do bazénu. Jenže v lednu 2020 (dopisuji dodatečně) začínáme chodit s Markem plavat a tak už mi nezbývá nic jiného, než hodinky použít! Když už je mám že? Byli jsme již několikrát a hodinky stále jedou. Takže pro ty, kteří máte strach stejně jako já (a že mi Vás píše dost), nemusíte mí strach. Pokud uzamčena hodinky, nebo spustíme plavání v bazénu, uzavřou se a bez problémů s nimi můžete do vody. :)

Mimochodem od ledna mám dole 5,5 kg a to se o to ani nesnažím. (Leden - 66,4 kg, nyní - 60,9 kg).
Věřím, že přesně ta motivace, o které mluvím v souvislosti s hodinkami na tom má obrovský podíl, nehledě na to, že jsem přišla na to, jak jíst a nejíst. Jak do života zařadit přirozený pohyb, aniž bych se do něj nutila a brala ho jako zábavu.
Což si můžeš přečíst v článku CHCI BÝT FIT - buďme jako děti.

Rozhodně nenabádám ke koupi apple watch, které jsou zbytečně předražené. Každý den mi příjde otázka na mé sportovní hodinky nebo sluchátka a tak jsem si řekla, že už to musím rovnou komplet všechno sepsat, ať mohu posílat jen tento odkaz, kde každý může sám zvážit jestli ANO či NE.

Třeba můj Mari si koupil o polovinu levnější chytré hodinky od Samsungu a zjišťujeme, že to má kolikrát i lepší vychytávky, než ty moje. Ale to už je na každém z nás, které nám vyhovovují více v poměru ceny a kvality.
Co ale rozhodně doporučuji, tak nějaký sportovní náramek pořídit, ať už obyčejný nebo chytré hodinky, je to jedno. Pořád je to způsob, jak mít pod kontrolou naše dělání nebo nic nedělání.

6) Výhoda, která se mi taky hodně líbí - mám zapnutá upozornění na zprávy a volání. Od zákadní školy mívám na telefonu vypnuté zvuky, aby mi mobil všude nevyzváněl a necinkal. Hodinky jen lehce zavibrují. Když je to urgentní, hned reaguji. Když ne, tak odpověď odložím a věnuji se dále práci. Nekoukám tak často na mobil a neodvádím tak pozornost od práce. Když nemám mobil po ruce a někdo volá, zvednu hovor přímo na hodinkách a vyřídím ho. Mohu odepsat hlasem i na SMS (moc mi to nevyhovuje a zabere to víc času, než kdybych se zvedla a napsala to sama, takže to nevyužívám, ale ta možnost tu je.)

7) Přepínání písniček a ovládání hlasitosti na hodinkách. Stejně tak možnost využívat i jiné aplikace, které mám normálně v mobilu.

NEVÝHODY:
1) Rychlé vybíjení a každodenní nábíjení je opravdu otravné. Vždycky jsme byla zvyklá s hodinkami spát i s těmito jsem to několik měsíců vydržela, ale teď už je přes noc hodím na nabíječku a spím s volným zápěstím, protože prý nemají monitoring spánku… Což FitBitky měly a mají to i Markovi samsungy. Což je nevýhoda číslo 2.

2) Nemají monitoring spánku.

Poznámka:

Je možnost aplikace SLEEPWATCH ke stažení do mobilu, která kontroluje Váš spánek v základní verzi. Můžete si předplatit i plnou verzi, kde vidíte mnohem více dat ohledně Vašeho spánku, ale to mi přijde zbytečné. Stačí mi Basic. Mimochodem díky za tip slečně z Instagramu. Bez ní byl to nevěděla.

3) Jsou drahé. A stejně tak magnetické pásky na výměnu.

Kdybych to měla shrnout jednou větou: ,,Jsem s nimi ve finále moc spokojená a už bych je asi nevyměnila.”

Pokud můžu radit, neobjednávejte si drahá sklíčka na hodinky v klasických obchodech. Já si koupila odolné sklo za 279,- které jsme okamžitě sundala, protože absolutně nepřiléhalo na display. Místo toho mi Mari objednal za pár korun přes Aliexpress asi 4 různé obaly a fólie. Jedno bylo nandávací - zratila jsem ho v molitanových kostkách v jumpparku :D, další zase nepřiléhaly a ta poslední jediná fólie, která nezasahuje úplně do krajů mi drží už nějaký ten měsíc. A ve finále to přišlo asi na 60,-.

IMG_5577 IMG_5359

AIRPOD SLUCHÁTKA
A aby ta apple rodinka byla kompletní, tak jsem si prosím letos pořídila i Airpody - bezdrátová sluchátka od Applu. Ty už jsem si osahat nepotřebovala a objednala je přes Appleking.cz tou dobou u nich byly totiž levnější, než u iSTYLU.

VÝHODY:
- Nevypadávají mi z uší, krásně drží.
- Jsou pohodlné, protože se nikde nemotají sluchátka.
- Můžu je sprárovat jak s mobile, tak macbookem.
- Při hovorech dobrá slyšitelnost na obou stranách.
- Můžu si nastavit poklepání na změnu písničky, přijímání hovoru atd. Takže opět nemusím vytahovat mobil.
(Ale častěji využívám propojení přímo s hodinkami než poklepy na sluchátka.)
- Vydrží docela dlouho.

NEVÝHODY:
- Po půl roce se mi hůře párují, někdy jede jen jedno sluchátko, tak mám vžydcky šok, jestli nejsou rozbitý.
- Jednu dobu se mi špatně dobíjely, jedno jo, jedno ne.
- Teď už je zase všechno v pohodě = jsou trošku náladový, stejně jako já.

Shrnutí: ,,Celkově jsou fakt bezvadný a hlavně pohodlný. Jsem s nimi moc spokojená!”

________________________________________________________________________________________

Prosím Vás, raději ani nepočítejte kolik jsem do toho za ten rok a půl vrazila! :D Nechci to vědět! Naštěstí všechno nebylo v jeden okamžik, ale při postupném šetření, takže to tolik nebolalo. A navíc mám nyní naprosto geniální systém a propojené úplně všechno se vším. Věřte mi. Při mém fungování je tohle opravdu masakroidní výhoda!

Naopak Mari říkal, že on sám by do těchto věcí neinvestoval, protože je to pro něj zbytečné. Uznal, že pro mě to má vše nespočet výhod, ale hlavně si ty věci na sebe vydělají, protože je denně užívám non-stop.
Ale pro někoho, kdo nesedí u počítače a mobilu celé dny, nepracuje s nimi tak aktivně - je to zbytečné. A tehdy člověk musí sám zvážit, jestli do toho chce opravdu vložit peníze. Protože i chytrých hodinek a bezdrátových sluchátek je všude spousta, která krásně fungují a jsou mnohem levnější.

TIP: Mari si koupil na ebay nějaká obyčejná bezdrátová sluchátka asi za 180,- a zdálo se nám, že mají dokonce lepší zvuk, než ty moje applácký, takže asi tak! :D

Omlouvám se zase za celou tu omáčku kolem dokola, ale já mám prostě ráda příběhy a tenhle: ,,To jablko nechci ani zadarmo aneb opak je pravdou.” mi příjde úsměvný. Protože je super vidět, jak se naše názor a postoje během života mění, ať už ohledně věcí, zvyků, přístupů.... A taky jak závisí na našem rozpoložení a situacích.

Doufám, že Vám tahle netradiční recenze alespoň trošku pomohla v rozhodování. A nebo alespoň dovolila začít více SNÍT, PŘÁT SI a kontrolovat to, co vyslovujeme nebo, na co myslíme. :) 
Protože tohle všechno jsem sem nevypsala proto, abych dělala frájerku.
Nebo abych ukazovala, co si můžu dovolit, ale proto, abychom si uvědomili, že co není může být a že je jen nás, co si vybereme. Je jen na nás, jestli si své sny splníme, ať jsou jakékoliv. Mnohem raději mluvím o těch hlubších cílech, na které se většinou nedá úplně sáhnout, ale zrovna tady jsem to přirovnala k těm hmotným cílů, které nás v životě také provází. :)

Zpět do obchodu