MENSTRUACE jménem Sofie

Jsi během svého cyklu v pohodě? Bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů a prožíváš celou menstruaci v harmonii?
Nebo máš naopak....bolestivou menstruaci? Křeče, ze kterých máš černo před očima? A pocit, že každou chvíli vykrvácíš?
Možná děláš něco "jinak", než bys měla,...tak jako já!
.
Konečně po 10 letech v “ženském klubu” mi dochází, proč jsem dnes (teď už včera, dopisuji to zpětně, musela jsem odpočívat) zase téměř omdlela, zvracela z bolestí a nejen to...:X Celou tu dobu jsem totiž svou menstruaci nepochopila. ❤️ (Doporučuji přečíst příspěvek na profilu @tantraela , který mi před pár dny rozsvítil žárovku nad hlavou a teď se mi to spojilo jako puzzle.)
.
Dnes jsem svou menstruaci pojmenovala Sofie (takhle se mimochodem jednou bude jmenovat naše dcera) a povídala jsem si s ní. 
Rozhodla jsem se, najít si k ní po těch letech cestu - lepší pozdě, než nikdy - a slíbila jsem jí, že už na ni a na sebe budu vždycky hodná. Že jí budu naslouchat, když bude chtít odpočívat a už o ní nebudu škaredě mluvit a brát ji jako utrpení.
.
Odjakživa mám tohle období zakořeněné jako něco špatného, otravného a nechutného... No jenže... bez ní bych na tomto světě nebyla já, ani Ty,...prostě my. Nemohli bychom bez ní být maminkami a tatínky. A bez ní bychom my ženy byly brzy seschlé jako švestky bez života, protože přesně tento cyklus je něco, co nás každý měsíc očišťuje a dodává nám ŽIVOT a vitalitu. ✨
.
Začínám si taky uvědomovat, že mnoho z nás tuhle přirozenost ani nemá, protože o ni z nějakého důvodu přišly.
❗️- Možná to bylo stresem?
❗️- Přemírou cvičení?
❗️- Nízkým kalorickým příjmem?
❗️- Nebo třeba nějakým zdravotním problémem...?
.
Někdo ji nemá a usiluje o její návrat. Mezitím, co já o té své (teď už Sofii) mluvím vždy ošklivě. Netěším se na ni, protože “vím”, že to pro mě bude opět období “utrpení”. Ale proč?
Protože se tyhle myšlenky a pocity většinou NEVĚDOMKY předávají v rodině.
Moje maminka odjakživa měla obrovské bolesti a plazila se po zdech. Nejednou pro ni jela sanitka a odvážela ji do nemocnice.
,,Doufám, že to se Sabčou (sestrou) nebudete mít stejně jako já...” říkala mi kdysi.
A já už automaticky, aniž bych si to vůbec uvědomovala - očekávala bolest s příchodem “toho” osudného dne.
.
MOJE PRVNÍ MENSTRUACE?
13. 1. 2010 - téměř 3 měsíce před 14. narozeninami.
Už, už chci vyrážet do školy...
,,Tati, ještě si skočím na záchod, počkej prosím.”
Táta stojí obutý na chodbě, čeká a já volám ze záchodu: 
,,Neee, tati...já to mám.”
,,A co máš?” ptá se táta.
,,No tooo, tamtooo.” :((
Hned jsme volali mamce a prosili o "záchranu" v podobě vložek, protože taťka v těchto věcech přehled nemá a já je nikdy hledat nepotřebovala.
Až do dneška.
A tak jsem šla do školy poprvé jako ŽENA.
.
Když jsem přišla odpoledne domů, maminka mi dala růži na znamení mého ženství. ❤️
Jenže víte co? Já do rudého “klubu”nechtěla. Neměla jsem z toho radost. Jediné nad čím jsem přemýšlela bylo:
,,Tak a teď mě to bude každý měsíc otravovat a trápit téměř do konce života.”
A taky jsem přemýšlela nad tím, v kolika letech nadejde ten čas, kdy se toho “konečně” zbavím?... ⌛️ ŠPATNĚ❗️
.
Celou tu dobu jsem ke své Sofii přistupovala špatně. Ne protože by mě to někdo naučil, ale proto, že jsem to takhle u nás v rodině viděla - je to “přirozené”.
A já tu svou/naši přirozenost chci teď pozměnit a vím, že svou dceru budu vést v tomhle směru od začátku jinak.
❗️Nechci tím vůbec říct, že by moje mamka dělala něco špatně... NE. ❤️ Dělala a do teď dělá to nejlepší, co ve svém přesvědčení jen může dělat, ať se to týká čehokoliv. Připravovala nás na to, co nás může a nemusí čekat. Abychom si dávaly pozor na případné omdlévání. Abychom si do školy nezapomněly vzít prášky, protože jinak se z toho zblázníme.
Dokonce jsem poslechla gynekoložku a nechala si předepsat hormonální antikoncepci kvůli bolestem, za kterou mamka každé 3 měsíce utrácela nemalou částku. I když jsem měla brigády, brala to jako pomoc pro mé zdraví a nechtěla, abych za to utrácela své kapesné nebo vydělané peníze. Vystřídaly jsme 3 značky a ani jedna mi nevyhovovala. Jak jsem psala ve své knize "Duha mého života", ty vedlejší účinky, které na mě měly obrovský dopad, byly na delší časové období neúnosné.
.
A já po čase přišla a STÁLE přicházím na svou cestu. Už tehdy jsem po asi 2 letech HA vysadila a zařekla se, že ji brát NIKDY nebudu. No. Nikdy neříkej nikdy. Znovu jsem ji po nějaké době na 3 měsíce nasadila (důvod také v knize - omlouvám se, mě se ty věci nechtějí znovu rozepisovat, o tom tenhle článek dnes totiž není) a opět zjistila, že to není prostě nic pro mě. A bude to 5 let, co ji neberu - díky Bohu!
(Doporučuji také přečíst příspěvek od Kristýnky s krásným srdcem @zanormalniholky, kde normální holky diskutují o antikoncepci.)
A taky je to víc než 3 roky, co neberu žádné léky při onemocnění, ani prášky na bolesti, ačkoliv bolesti stále mám a né zrovna malé.
ALE! Je to upozornění na to, že děláme něco špatně. Tělo nechce tlumící prášek, tělo chce pochopení!
Jak jsem psala, dnes se mi točil celý svět, málem jsem nezvládla dojít na záchod, který mám kousek - asi 10 metrů v tomhle malém bytě 1+1, řízla jsem s sebou o zem, tentokrát jsem se snažila jemněji, protože loni jsem se (ještě u rodičů doma) škaredě obouchala. No a v zápětí jsem se potřebovala doškrábat k míse, protože to mnou šlo horem, spodem.
.
křitál
Vždy jsem v těchto chvílích měla tendenci proklínat svou menstruaci.

...Víte, co jsem dělala dnes?
Omlouvala jsem se své Sofince za to trápení, které jsem jí celé roky dělala. Ačkoliv mi dnes bylo tak hrozně, jako naposledy v létě 2017 s mým hrdinou (také popisuji vyhrocené a vystresované období v knize), neměla jsem tendenci se na ní zlobit. Jak to? Protože ona mi jen ukazuje to, jak moc bolí ji veškeré mé myšlenky, neláska a odmítání její existence. ❤️ Držela jsem u toho velký KŘIŠŤÁL v rukou a soustředila se na dech. Při nádechu jsem nasávala do svého těla světlo a při výdechu jsem ze sebe dostávala pomyslně bolest. V tuto chvíli jsem byla TADY a TEĎ. Jinak to ani nešlo. Dělala jsem to do té chvíle, než jsem usnula a další 2 hodiny o sobě nevěděla. Myslím, že mě ten křišťál dneska zachránil, protože jsem ho měla v ruce i když se mi chtělo omdlít a držela jsem se v bdělosti mnohem líp, než posledně při podobné zkušenosti.

Odjakživa si stěžuji, že má menstruace trvá 7 dní ne-li více. Je neskutečně silná. Jiné ženy ji mají třeba 4 dny a velice jemně krvácí, mezitím co já bych po každém cyklu potřebovala transfúzi krve. :X
Celé ty roky chce, abych pochopila. A já ji vždy jen tlumila léky, nenaslouchala, urážela, odmítala...
Už to dělat nebudu. JE TO DAR. A já si to konečně uvědomuji. Děkuji.


PŘIJETÍ A PÉČE 
 nejen pro své zdraví
Myslím, že tohle je jeden z kroků k jejímu příjemnějšímu prožívání:
1. krok - PŘIJETÍ.
2. krokem je lepší PÉČE

Už je tomu rok, co jsem si koupila svůj první menstruační kalíšek. "Bojuji" s ním už rok a stále si na něj nemohu zvyknout. (Musím začít přijímat a né bojovat.) Během toho jsem zkusila koupit i druhý typ. Protíkají mi a podtlakem zvětšují bolesti v podbřišku. Myslím, že je to tím, že jsem přeskočila krok přijetí. Ale ani po roce se necítím odrazená. Naopak nyní mám ještě větší motivaci se s ním sžít. A koupila jsem si 3. typ!
Proč?
Protože tampóny, které jsou nacucané chemikáliemi, nejsou pro naši yoni (vagínu) nic dobrého. Vysušují sliznice a narušují její přirozené prostředí.
Navíc ten ODPAD?! Děsím se nad tím, kolik toho týden v měsíci spotřebuji já sama, natož když je nás pár miliard na celém světě a každý den některá z nás má své dny.
Nyní jsem nově pořídila i mořské houby, které by měly sloužit jako náhrada za tampón (ještě nemám vyzkoušeno - zkušenosti dopíši později.)

hygienicke potreby6C3CF192-59C6-4FA7-9A25-4B744B219F11  7DBE4386-3374-48AD-AE40-A67F75C96576

Pořídila jsem i místo klasických parfémovaných vložek - vložky látkové!
Proč?

Protože ani ty "klasické" nejsou vůči naší yoni a životnímu prostředí šetrné. Kdežto látkové jsou bez parfemace, dají se vyprat a používat opakovaně. Stejně jako zmiňované kalíšky a mořské houby. Ačkoliv je prvotní investice docela vysoká - VYPLATÍ SE! Protože když si člověk za několik stovek nakoupí "zásoby", tak se pak X let nemusí starat o nákup desítek balení vložek a tampónů.
Šetří to nejen životní prostředí, ale i Vaši peněženku! Pokud pro někoho planeta není dostatečným důvodem pro změnu, buďte tím důvodem Vy a Vaše zdraví...

Já sama si na tyhle "novinky" teprve zvykám a musím říct, že látkové vložky jsou úžasné! Vždy jsem si myslela, že menstruační krev hrozně zapáchá! NE! Dělá to směs parfemace z vložek právě s krví dohromady. Ale když mám teď čistou vložku bez "vůní", tak mi ta krev nepřijde ani nechutná a zdaleka tolik nezapáchá. Jsem ráda, že jsem se rozhodla do toho investovat své peníze. A rozhodně toho nebudu litovat. Věřím, že jednoho dne si i na kalíšek zvyknu, protože budu v harmonii se svou Sofií.
Menstruační kalíšek přestane protínat, protože má menstruace přestane tolik "plakat"..., už ji nebudu trápit a tak nebude mít důvod tolik krvácet. Věřím, že i bolesti v podbřišku při zavedení se postupně vytratí, protože když nebudu způsobovat bolest své Sofii, nebude trápit ani ona mě. Vím to, cítím to.
Doporučím Vám stránku, ze kterých jsem se dozvěděla skvělé informace + i objednala své hygienické "přírůstky".
JEN CHCI UPOZORNIT, ŽE TOHLE NENÍ SPOLUPRÁCE.  Je to čistě mé doporučení, protože @malazmenavelkyefekt nejen pro nás samotné, ale i naši planetu.
Stránku www.maluna.cz mohu doporučit nejen kvůli výrobkům, ale i užitečným informacím, které přikládám níže.
- INFO o mořských houbách (náhrada za tampóny)
- INFO o používání menstruačního kalíšku
- TKOVÉ VLOŽKY
- ECONEA také super stránka s eko věcičkami a potřebami

Věděli jste, že menstruační krev se dá vědomě zadržovat a vědomě vyprazdňovat ve chvíli, kdy to zrovna potřebujete/chcete?
Já to (taky) nevěděla. Když jsem se to dočetla právě na výše zmiňovaných stránkách, byla jsem překvapená, co všechno se dá natrénovat a se svým tělem "ovládat". Pomáhá k tomu prý trénink pánevního dna.
Já osobně se zatím hodlám zaměřit na přijetí své Sofie a třeba někdy v budoucnu tohle bude moje další meta a výzva hehe. ✨

Občas mě mrzí, že můj blog je čistě informativní a nelze pod články přidávat komentáře, ale kdybyste se někdo chtěl podělit se zkušeností pro ostatní, můžete pod příspěvkem na Instagramu. :) Děkuji za přečtení.

Zpět do obchodu