APLIKACE | VIDEA | FOTKY | GRAFIKA

Už začíná být trapný, pokaždé psát - ptáte se mě na... Protože vesměs každý příspěvek, nebo článek vzniká na popud zpráv od Vás. :)

Dneska tu mám pro Vás tipy na aplikace pro úpravu videí a fotek, které pravidelně využívám. A pak také programy, kde tvořím grafiku.
Vezměme to od toho, co mě baví na instagramu tvořit nejvíce = stories!

STORIES
Když do stories umísťujeme klasické statické FOTKY, co si budem..., je to docela nuda, že? Dá se sice "podbarvit" písničkou, kterou si k fotce můžeme přidat ve funkci instagramu, ale stejně to není ono.
Jedna z možností je tvořit koláže v programu "PicCollage", kde si člověk může zvolit rovržení i různé rámečky... Je to zase zajímavější, ale pořád moc statické....

IMG_4608  IMG_4602  IMG_4604

Proto, když jsem objevila aplikaci "mojo", byla jsem nadšená z možností, které nabízí (a každou chvíli se rozrůstá o nové šablony). Nejen, že můžeme rozpohybovat fotografie, ale i videa mohou být zábavnější. Lze jak k fotkám, tak videím doplňovat libovolný text s různými efekty, načasováním zobrazení a zmizení. Je to prostě skvěle vymakaný a program je jednoduchý na zorientování! Jeho základní funkce lze využívat zdarma. Já mám za měsíční poplatek 269,- plnou verzi a nemusím řešit vodoznak, který mi tam překážel nebo to, že jsme nemohla využít všechny čupr šablony.
Tohle by k fotkám stačilo.

S čím si ale musím vždy více vyhrát, jsou VIDEA. Trávím nad nimi i několik hodin, ale vlastně mi to ani nevadí, protože ta zpětná vazba, kdy se u toho pobavíte a zasmějete, je pro mě skvělou odměnou. Děkuji za každou zprávu, za každou reakci. :))

IMG_4607IMG_4606Když třeba cvičím, nechám jet video velkou část tréninku, což je třeba 15-30 minut. Už teď je mobil zavařenej a co teprve to stříhání?! Haha.
Už v mobilu si to nastříhám na několik kratších videí, která poté umísťuji do programu jménem "MyVideoEditor", všechna videa si tu přehazuji dle libosti. Stejně tak ještě dolaďuji jejich sestříhání. Výborná je fukce "speed" - zrychlení, kterou často využívám. Jsou tu i nějaké filtry, ale jsou dost umělé, takže ty využívám jen vyjímečně.
Další funkci, kterou pravidelně využívám je "music" - hudba do pozadí. Když není potřeba slyšet, co říkám, tak vypnu nebo ztlumím zvuk u každého videa a pak vložím hudbu, aby video dostalo lepší náboj.

Když máme hotovo, konečné video má třeba 1 minutu a 43 sekund. No, ale jak to teď dostat do šablon programu "mojo", které jsou dělané jen na 15 vteřinová videa do stories?
Ha! "CutStorie" - jednoduše vložíme video a dáme rozdělit po 15 sekundách (to nám výjde na 7 storieček), lze tu samozřejmě stříhat i na jiné délky videí, záleží na účelu použití.

Když už máme všechna videa rozdělená, otevřeme si opět aplikaci "mojo" jako při tvorbě foto-stories s tím rozdílem, že budeme používat videa.
Do každého videa vždy vkládám text - ať už jede zvuk a já něco říkám nebo je v pozadí písnička a jen popisuji pomocí textu, co dělám.

Proč? Protože jsem zjistila, že mám na instagramu pár úžasňáků NESLYŠÍCÍCH a né vždy lze odezírat ze rtů.
Navíc jsou tu i maminy se spícími miminky, které ocení obsah bez zvuku a raději si jen přečtou, o co jde. Sama občas jedu v šalině, nemám sluchátka a z nudy projedu instagram, jenže videa bez popisu mohu rovnou vypnout, abych neobtěžovala okolí. :)
Proto mi příjde TEXT velmi přínosný. Času nad tím člověk tedy stráví hromadu, ale chci tvořit kvalitní obsah se vším všudy, a vm, že mnoho z Vás to oceňuje! :))

IMG_4609Lze se tu opravdu vyřídit, stačí si na to jen najít čas a trpělivost, protože to není hotovka za 5 minut, člověk chce sladit barvy, fonty, velikosti písma, efekty, ale pak to stojí za to a mnohem lépe se na to kouká. Tedy alespoň mě to více baví tvořit i koukat...hehe. :)

Další tvorba stories lze v programu "StorieArt" nebo "Unfold"...jsou tam krásné šablony, jen jich je dost placených, úplně jsem se v těchto programech nenašla, ale taky je občas využiji, když je příležitost.

Další aplikaci na videa, kterou jsem jednu dobu používala, byl "TikTok", kde si člověk na písničku může udělat video v normální rychlosti, ale i zrychlené - v highlightu CRAZY u mě na IG, mám některé blbůstky na ukázku.

To by bylo ke stories asi tak vše....


FOTKY
Tohle je pro mě odjakživa problém, nikdy jsem neuměla moc dobře fotit a příjde mi, že to trvá dodnes, ačkoliv je to tedy lepší, než bývalo. Mám vedle sebe totiž svou kamarádku Irču (@iri_ironbabe), která mě zasvětila do něčeho, čemu se říká "kompozice", což je docela vtipný, protože tu od střední školy v grafice řeším denno denně, ale při focení to aplikovat neumím hah. :D :) Takže děkuji Iroušku!

Každopádně mě vždycky docela zachránily filtry na instagramu! Protože v dnešní virtuální "dokonalé" době si člověk pohraje s barvičkami, tóny,...a hned to "nepoužitelné" vypadá líp. :D
Já osobně za začátku ty filtry dost přepalovala, fakt hodně!
Pak jsme měla období, kdy jsem si jela na vlně "nofilter" za své autentičtější JÁ, ale...., když budu upřímná, mě samotné se líp kouká na fotky, které jsou vymazlené, upravené... Proto i když se snažím být na sociálních sítích co nejvíce sama sebou..., nejde to na 100%. A i já si ráda nahodím filtry na svoje fotky.
Nikdy jsem neuměla držet sladěný "feed" a obdivuji influencery a všechny uživatele instagramu, kterým se to daří...

V poslední době si s tím hraji více, než dříve a to díky Kristý (@hellochristie), která nám na cestě z Tater (@kamvtatrach) s holkama ukázala spoustu vychytávek a aplikací pro lepší tvorbu na sociálních sítích.

Třeba co se týče toho sladěného feedu, člověk si může dopředu naplánovat, jak budou vypadat fotky v následujícím pořadí.
K tomu slouží aplikace "preview" (viz foto -->)....upřímně, i tak mi to moc nejde, ale asi mi to takhle stačí. :D

IMG_4601Jednotlivé fotografie se dají upravovat právě i v této aplikaci, spousta filtrů, ladění tónů atd..
Ale mě se líbí více program "Lightroom", který jsem využívala, do té doby, než mi Kristý ukázala "Afterlight", tady se dá totiž přidávat i efekt odlesku, nebo prachu, aby fotka vypadala "starší" a taková nostalgičtější. To jsem vždycky hledala a nenecházela! Tímto Kristý děkuji!

foto

(Afterligh = Vlevo - neupravená, vpravo - upravená. Upřímně, v mobilu ta fotka vypadala líp a né tak přepáleně.)

Často pak používám i aplikace "Layout", kde se dá spojit několik fotek ve čtvercovém formátu.

Těch aplikací je v dnešní době strašně moc, alespoň je z čeho vybírat. Jinak u mnoha, které jsem právě zmínila, jsem si platila i jednorázové poplatky, abych tam buď neměla reklamy a nebo je mohla využívat bez jejich vodoznaku. Ty poplatky nejsou většinou nijak vysoké. Někdy 50,- jindy třeba 130,- atd.
Mě, jako člověk, který to využívá téměř denně na tvorbu pro své úžasňáky, se to vyplatí. :)


GRAFIKA
Teď trošku z jiného soudku. Tvorba grafiky.
Videa se dají stříhat nejen na mobilu, ale i v počítači. Na to využívám občas program Premiere Pro CC od společnosti Adobe. Vlastně veškeré následující programy budou od této firmy. Upozorňuji, že jsou to dost drahé programy, takže se to vyplatí pouze člověku, který se tvorbou v nich živí.

Na úpravu fotek (a nejen fotek) je program Photoshop, ve kterém jsem mimochodem tvořila digitální ilustrace do knihy, do duháře a vytvořila si tu i obálku na obě tyto moje miminka. Fantazii se meze nekladou.

Na vectorovou grafiku - tvorba logotypů - využívám Illustrator.

A samotnou knihu, diář (ale i vizitky, letáky, plakáty, oznámení, poukazy a jiné tiskoviny) tvořím v programu InDesign.

Snímek obrazovky 2019-09-13 v 10.14.11

Ať už tvořím cokoliv, veškerá má tvroba se prolíná všemi těmito zmíněnými programy. Ja už jsme řekla, obsah duháře nebo knihy jsem sepisovala v InDesignu, ale ilustarce v nich prošli illustaratorem i photoshopem. Obálky byly taky tvořeny photoshopem...

Ale k tomu, jak vydat knihu nebo svůj diář, bych ráda udělala článek zvlášť v budoucnu..., tak snad už brzy. :)

Krásný den!
S láskou SímaZpět do obchodu